Çalışmak İçin En İyi Şirketler

Bir öğrencinin veya yeni mezun bir kişinin çalışmak isteyeceği şirketler doğal olarak öğrencinin hangi bölümden mezun olduğuna bağlı olarak değişecektir. Bugünkü yazımızda Türk öğrencilerinin bu konuya bakış açısını ve bölümlere göre çalışmak için en iyi şirketler hangileri onları sizlere aktarmaya çalışacağız.

İktisadi İdari Bilimler

Ülkemizde en çok mezun veren bölümler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki bölümlerdir. Bu bölümdeki öğrenciler çalışmak isteyecekleri kurumda liderlik vasıflarının ön plana çıkabileceği alanlar, kariyer planlaması yapabileceği fırsatlar aramalılar. Yönetimsel görevlerin ağırlıklı olacağı kurumsal şirketler İİBF fakültesindeki bölüm mezunları için çok daha elverişli olacaktır.

Yapılan araştırmaya göre İİBF mezunlarının en çok çalışmak istediği 5 şirket şöyle;

Koç Holding, THY, Sabancı Holding, Apple ve Google.

Koç Holding’in çok geniş hiyerarşik yapısı ve her biri koca bir holding büyüklüğündeki departmanlarının öğrencilerin kariyer planlamaları için ne kadar elverişli olduğu aşikar, tercihlere bunun yansıması da hiç tesadüf değil.

Mühendislik Fakültesi

Yazılımla uğraşan meslek grupları kariyerlerinde yükselmekten daha önce kendilerini sürekli güncel tutabilecek ve modern dilleri de bir yandan öğrenmelerini sağlayacak şirketleri tercih etmelidirler. Yazılım şirketlerinde hiyerarşiden daha ziyade kod yazma, iş bitirme, hız gibi özellikler ön plandadır.

Aynı araştırmaya göre yeni mühendislerin en çok çalışmak istediği 5 şirket;

Google, Apple, Aselsan, Koç Holding, Microsoft

Görüldüğü üzere 5 firmadan zaten 3 tanesi sadece mühendislerin değil yaşayan her insanın hayal edebileceği firmalar. Listede bulunan Aselsan ise yeni mühendislerin kendilerini kod yazmakta geliştirme isteklerini ve görebilecekleri en zor projeleri görerek, kariyerlerinde bilgi seviyelerini artırmayı hedeflediklerini görebiliyoruz.

Sosyal Bilimler

Daha çok akademik kariyer ve öğretmenlik amacı ile sosyal bilimler fakültesini tercih eden öğrenciler kurumsal firmaların özellikle ar-ge ve yönetim alanlarında da çalışmak istiyorlar. Sıralama diğer branşlar gibi benzerlik gösteriyor, buradan da anlıyoruz ki dev şirketler her alandan öğrenci ve mezunun hayallerini süslüyor. Aşağıda sosyal bilimler mezunlarının çalışmak için en iyi şirketler olduğunu düşündüğü 5 şirket bulunuyor;

Koç, THY, Apple, Sabancı Holding, Tübitak

Listedeki Tübitak en ilgi çeken şirket olarak karşımıza çıkmakta, bilimsel araştırma fırsatı olması ve kurumun çalışanına verdiği itibar burada etkili olmuş olmalı.

Fen Bilimleri

Bir ülkenin bilimin tüm dallarında ilerlemesini sağlayacak olan yeni nesilin büyük bir bölümü fen bilimlerinden mezun olurlar. Fen bilimleri mezunu öğrenciler ise öğrendikleri binlerce teorik bilgiyi pratik bilgiye dönüştürebilecekleri ve bilimsel çalışmalara müsait olan bir kariyer tercih ederler. Bu durumlara göre fen bilimleri öğrencilerinin en çok çalışmak istediği 5 şirket sırasıyla şöyle;

Tübitak, Eczacıbaşı, Koç, Abdi İbrahim, Apple

Görüldüğü gibi daha çok kimya ve fizik branşlarındaki teorik bilgilerin pratiğe dökülebileceği kurumsal şirketler fen bilimleri mezunları için tercih sebebi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir