CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV iş başvurusu yapmak için kullanılan kişisel bilgileri içiren son derece önemli bir belgedir. CV işe alınmanızı değil görüşmeye çağırılmanızı sağlar. Bu yüzden etkileyici bir CV hazırlamak önemlidir. CV kelimesinin açılımı Curriculum Vitae’dır. Türkçe’ ye ise özgeçmiş olarak geçmiştir. CV hazırlarken oldukça özenli ve dikkatli davranmak gerekir. Yapılabilecek herhangi bir hata ya da yanlış iş görüşmenizin iptal edileceği anlamına gelmektedir.

Peki, doğru bir CV nasıl hazırlanır?

  • Hazırlamış olduğunuz CV çok uzun veya çok kıssa olmamalıdır. Gereğinden eksik ya da gereğinden fazla bilgiye yer vermeyerek kısa ve öz bir CV hazırlamak gerekir.
  • Özenli ve güncel bir fotoğrafınızın bulunması gerekir. Unutmayın ki ilk izlenim çok önemlidir ve sizin ilk izleniminizi fotoğrafınız belirleyecektir. Fotoğraf karizmatik ve ciddi olmalıdır.
  • İletişim bilgileriniz açık ve ciddi bir şekilde belirtilmelidir. Bu bilgiler sizin ne derece özenli olduğunuzu gösterir.
  • Yetenek ve becerilerin açıkça ve etkileyici bir şekilde ortaya konmuş olması gerekir. İşe olan uygunluğunuz, ilgi alanlarınız, sosyal yaşamınız, ekiple olan uyumunuz dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.
  • Tecrübe, deneyim ve referanslarınızdan mutlaka bahsetmeniz gerekir. Daha önce çalışılmış ve başarılı olunmuş bir iş işe bir sıfır önde başlamanız anlamına gelmektedir.
  • CV’ niz özenli ve temiz olmalıdır. Noktalama işaretlerine dikkat etmek, temiz ve düzenli sayfalar ve özenli bir dosya artı bir puandır. Aksi takdirde ciddiye alınmamanız bile olasıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir