CV Hazırlarken Referansın Önemi

CV Hazırlarken Referansın Önemi Nelerdir?

CV’ler iş başvurusu yapmak için kullanılan, ciddi bir özenle hazırlanması gereken belgelerdir. CV kelimesi Türkçeye özgeçmiş olarak geçmiştir. Cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunur. Diploma puanı, akademik başarı, yabancı dil bilgisi, imla kurallarına uygunluk, özellikler ve beceriler bu özelliklerin başında gelmektedir. Bu özelliklerin dışında en önemli konulardan birisi ise referanslarınızdır. Peki referansların CV değerlendirmesinde ki önemi nedir?

CV son derece objektif olunması gereken ve iş görüşmesi elde etmenizi sağlayan bir belgedir. Bu belge sayesinde çok iyi bir işi kaçırabilir veya bir iş sahibi olabilirsiniz. Bunun için CV hazırlanmasında oldukça dikkatli ve özenli davranmak şarttır. Referanslarınız CV’nizin kalitesini belirlemektedir. Etkileyici referanslara sahip olmak iş görüşmesine bir sıfır önde başlamanız anlamına gelmektedir.

 

 CV’ye yazılacak olan referans bilgileri ile ilgili ip uçları şu şekildedir:

  • Profesyonel bir CV için yazılacak referans sayısı minimum üçtür.
  • Referans olarak belirteceğiniz kişinin referansınızda yer alacağının bilgisini mutlaka önceden bildirmeniz gerekir. Kişi bilgi sahibi olmalıdır ve olabilecek görüşmeler hazır hale gelmelidir.
  • Referans yazarken öncelikli olarak güvendiğimiz kişilere yer vermek daha doğru olacaktır.
  • Daha önce çalışmış olduğunuz iş yerinde bulunan bir yetkilinin size referans olması, CV’nizin etkileyiciliğini arttıracaktır. Çalışmanız hakkında fikir sahibi olan kişilerin görüşleri daha etkili olarak değerlendirilecektir.
  • Referansların iletişim bilgilerini açıkça ve kısa bir şekilde belirtmeniz sizin açınızdan iyi bir izlenime sebep olabili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir