CV Hazırlarken Sayfa Düzeninin Önemi

Yeni mezun olan ve iş başvurusu yapmak isteyen pek çok kişi CV hazırlama telaşı içine düşmektedir. CV hazırlarken nelere dikkat edilir, sayfa düzeni nasıl hazırlanır gibi konulara merak etmekte ve yardım almak istemektedirler. Peki, profesyonel bir CV’nin sayfa düzeni ve içeriği nasıl olmalıdır?

Hazır bir CV kullanabileceğiniz gibi, öz geçmişinizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. CV hazırlamak için pek çok online site bulunmaktadır. Fakat sizler CV’nizi kendim hazırlamak istiyorum diyorsanız mutlaka şu unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

Sayfa düzeni oldukça önemlidir. CV’lerin kontrolü esnasında ilk göze çarpan şey sayfa düzenidir. Öncelikle bakımlı ve temiz bir dosyanın içinde olmalı ve yazım yanlışı barındırmamalıdır. CV’ye ilk bakıldığı zaman göze hoş gelen bir tasarımı olması gereklidir. Fotoğrafınız sağ üst köşede bulunmalıdır. Yazı boyutu olması gerekenden küçük veya büyük olması estetik bozukluklara sebebiyet vermektedir. CV’ler genellikle 12 puntoluk ölçülerde yazılır. Başlıklar normal yazıya oranla bir kademe daha büyük ve kalın olabilir. Parlak ve aşırı görünen yazılardan ve renklerden kaçınmak gerekir. Renkli ve gereksiz desenlerden kaçınmak som derece ideal olmaktadır. Sade bir sayfa üzerine kısa ve net bilgiler verilmesi en ideal CV örneğidir. Kişisel kimlik bilgilerinize en başta yer vererek net bir şekilde belirtmelisiniz. Eksik veya yanlış bir bilgi bulunması dahilinde CV’niz ciddiye alınmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir