CV Nasıl Hazırlanır

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

 

CV terimi Curriculum Vitae’nin kısaltmasıdır. Yani bu iki kelime bir araya geldiğinde ise profesyonel hayatta özgeçmiş anlamına gelmektedir. CV ise iş hayatında oldukça fazla kullanılmaktadır. CV içeriğinde ise kişiler profesyonel iş deneyimlerini, bulunmuş oldukları projeleri, aldıkları eğitimleri ve sertifikalarını anlatmaktadırlar. CV için her kişinin belirli bir şirkete iş başvurusunda bulunduklarında kullanacağı anahtarda denilmektedir. CV ise iş başvurularının yanında sosyal sorumluluk projelerinde, staj başvurularında veya çeşitli organizasyonlarda yer almak için kullandıkları bir özgeçmiş yazısıdır.

CV hazırlamak oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Çünkü şirketler iş alımlarında öncelik olarak özgeçmişe dikkat etmektedirler. CV’de ise fiziksel özellikler değil, profesyonel bilgiler yer almalıdır. Kişiler çeşitli kariyer hedeflerinden, iş tecrübelerinden, okudukları okullardan ve aldıkları eğitimden bahsetmektedirler. Bu bilgiler ise kronolojik sıralama içerisinde yazılmalıdır.

CV en fazla 2 sayfadan oluşmalıdır ve bu CV içerisinde ise gereksiz bilgiler verilmekten kaçınılmalıdır. CV içerisinde ise uzun paragraf kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Yazı tipi ise times new roman, arial gibi yazı tipleri olmalıdır. Bu sayede işverenler kolay bir şekilde okuyabilmektedirler. Punto boyutu ise 11-12 arasında olmalıdır. CV’ye koyulan fotoğraf ise oldukça önem taşımaktadır. Fotoğraf ise silik olmamalıdır. Ayrıca özgeçmiş içerisinde ise kişiler kariyer hedeflerini de belirtmelidirler. Kendilerini kısa ve oldukça öz bir şekilde anlatmalıdırlar. Açık adres, telefon ve e-mail adreslerini belirtmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir