CV Yazıp-Hazırlarken En Sık Yaptığımız 20 Hatalar  

Cv hataları

CV Yazıp-Hazırlarken En Sık Yaptığımız 20 Hatalar  

 


Çocuk olduğumuz zamanlarda hayatımız güllük gülistanlıkken nereden çıktı bu çalışmak? Diye içinizden geçiyor biliyoruz. Eskiden iş başvuruları, sadece bir diploma iken şimdi öyle değil. Hazırladığınız özgeçmişiniz sizin doğrudan olarak işe alıp alamayacağınızı gösteriyor. İster Cv ister özgeçmiş deyin ama  aşağıda yazacağımız hataları sakın yapmayın.  

Cv hataları
Cv hataları

Cv yazarken en çok yapılan hatalar 

 

 •  Uzun Cvler Yazmayın 

Kim  8 sayfalık 10 sayfalık Cv okumak ister ki? Işverenlerin vakitleri değerlidir ve  100 kişi e-mail atsa bunların 8-9 sayfalık özgeçmişleri olsa 800 sayfa tutar. Bu kadar uzun bir Cv sakın yollamayın,okunmaz. Cvler genellikle 1-3 sayfa arasında olmalıdır. 3 sayfadan fazla Cvler kötü bir Cvdir.  

 • İlkokul ve Ortaokul Bilgilerini Cv’ne Yazma  

Kimse sana ilkokulu ya da ortaokulunu nerede okuduğunla ilgilenmiyor. En son diplomanın nerede olduğuyla ilgileniyor. Genellikle Üniversiteyi nerede bitirdiğinle ilgili Cvinde yazman senin yararına . 

 • Cep Telefonunu ile yazmak  

En çok yapılan hatalardan bir tanesi de cep telefonu ile Cv hazırlamak. Teknolojinin gelişmesiyle, akıllı telefonlar sayesinde istediğimiz uygulamayı indirebiliyoruz. Buna online Cv hazırlama programları da dahil. Cep telefonuyla yazdığımız zaman  hata yapma payımız büyüktür. Cv’de hata yapma lüksümüz yoktur. Cep telefonu ile Cv yazmayın  

Cv en çok yapılan hatalar
 • Yalan Sakın Söylemeyin 

Hangi okulu bitirdiyseniz kaç dil biliyorsanız doğru bir şekilde yazın. Sonra görüşmeye çağrıldığınız zaman boynunuz bükük bir şekilde ayrılan siz olursunuz  

 • Hobi Sorunu 

Cv’nizdeki hobiler kısmına; müzik, kitap ,sinema ve tiyatro ile doldurmayın. Kitap okumak , müzik dinlemek vb bir hobi türü değildir bir ihtiyaçtır. Eğer herhangi bir müzik aletini  çalıyorsanız yazabilirsiniz.  

 • Fotoğrafsız Özgeçmiş:  

Yüzünü görmediğiniz bilmediğiniz birisine iş verir miydiniz? İş başvurusunda bulunacak kişilerinde mutlaka Cvlerinde fotoğrafın olması gereklidir. Kimse fotoğrafsız Cv’ye bakmak istemez. Fakat fotoğraflarınız kimlik fotoğrafı ya da pasaport fotoğrafı gibi olmalıdır. Denizi kıyısında ya da eğlenirken fotoğraflarınızı koymayın.  

 • E-posta Sorunu 

E-posta adresleriniz; cikolatagirl_33@hotmail.com,simarikcoolboy06@gmail.com gibi adresler olmalısın. Ad ve soyad email adresleri olsun  

 • Gereksiz Deneyim Sorunu 

Gereksiz deneyimlerinizi Cv’nize koymayın. Kaç yılında ilkokuldan mezun olduğunuz ilkokul not ortalamanız veya aranan özelliklerde ehliyet ihtiyacı yok ise, ehliyet yazmanız gereksizdir.  

 • Sosyal Medya Profili 

Cv’nize sosyal medya profilinizi eklemek istiyorsanız kesinlikle Facebook, Twitter ya da İnstagram adreslerini eklemeyin. Linkedin hesabını eklemeniz sizin yararınıza olur 

Cv en fazla yapılan 20 hata
Cv en fazla yapılan 20 hata
 • Gereksiz Övgü 

Herkes kendini sever ve işe başlayacak birisinin mutlaka işi hakkında kendine güveni vardır. Fakat gereksiz kendini övgü sırıtır ve itici bir konuma getirir. Kendinizi olağan üstü bir şekilde anlatmayın. 

 • Yazı yazarken saçmalamayın 

Cv’nizde veya Önyazınızda klişe kelimelerden betimlerden uzak durunuz. Eğer bir edebiyat aramıyorlarsa sizin kasıntı bir tip olduğunuzu düşünür. 3 kelimeyi 200 kelimede ifade etmek bir sanat değildir. Önemli olan basit ve net bir şekilde yazmaktır. Ustalar romanı herkes yazabildiğini ama hikayeyi herkesin yazamadığını söylemiştir. Çünkü hikayede fazla süslendirilmiş kelime olmaz basit ve nettir. Basit olun  

 • Araştırma yapmamak 

Cv’nizi yazdınız ve Cv’yi yolladınız peki yolladığınız yeri araştırdınız mı? En çok yapılan hatalardan birisi de budur. İş başvuran insanların, kurumu araştırmamaları, kurumun neye ihtiyacı olduğunu bilmemeleri ve kuruma ne katacağını söylememeleri birçok Cv’ye olumsuz dönüş yapılmaktadır. Kurumun beklentisi nedir? Hangi özellikte birisini aramaktadır. Bunları ön yazınızın arasına serpiştirin.
 

 • O mu bu mu? Kafanızın karışıklığını göstermeyin?  

Cv’nizde kafa karışıklığına sebebiyet verecek şeyler yazmayın. Kafanızın karışık olduğunu göstermeyin.  

 • Ben Ceo Olacağım Tamam mı?

  Üniversiteden yeni mezun olan bir gencin Cv’sinde yazdığı hatalardan bir tanesi de, uçuk hayaller yazmasıdır. “Ben 1-2 yıl sonra Ceo olacağım tamam mı” Cv’sini okuyanlar gülerler. Kendinizi güldürmeyin, abartılı hayallerden uzak durun. Hayal kurmak güzeldir hayalleri ve vizyonu olmakta güzeldir ama bu durum pek hoş karşılanmaz. Daha ilk işe girecek olanlar ise hiç hoş karşılanmaz.  

 • 20-3o Kişilik Referans Yapılmaz  

Cv’nizde yazacağınız referanslarda en çok yapılan hatalardan birisi de referans kısmına herkesin adını yazmak. Bunu yapmayın  

2-5 kişi referans belirtseniz yeterlidir. 

 • Yabancı Dil Bilginiz  

Bilmediğiniz konuşamadığınız dilleri mümkün olduğunca yazmayın. Eğer I am x, where are you gibi kelimeler sadece biliyorsanız ingilizcenizi Advantage seviyesinde olduğunuzu belirtmeyin. İngilizce bir sunum karşısında bocalarsınız .  

 • Bilgisayar Tecrübelerinizde Word, Exel yazmak 

Artık herkes Word,Exel gibi basit programlar biliyor. Bir Mühendislik Departmanında staj yapacaksınız ve Cv’nize Word, Exel biliyorum demek komik kaçmaktadır. Word, Exel haricinde bildiğiniz programları mutlaka yazın.  

 • Yazım hataları İş başvurunuzun çöpe atılmasına sebep olabilir 

İnsan Kaynakları Yazım hatalarından son derece şikayetçilerdir. Dilbilgisi hatalarıyla beraber yazım hatalarının en fazla şikayet olduğu konudur. Eğer ciddi bir şekilde Cv’nizin okunmasını istiyorsanız hata yapmamalısınız. Kendinize baktığınız gibi Cv‘nize de bakmanız gerekmektedir.  

 • İş deneyimleriniz  

Daha önce çalıştığınız yerle ilgili bilgileri yazmak yetmiyor. Eski çalıştığınız yerde ne iş yaptığınızı ve iş tecrübelerini kısa bir şekilde yazınız. Önceki görevleriniz nelerdi  ve o görevi yaparken başarılarınızı ve ne kattığını yazmanız önemlidir  

 • Yaratıcılık 

İş başvurularında sadece derslerle ilgisini göstermiş hayal kuramayan insanların başvurularına fazla geri dönüş olmamaktadır. Cv’nizi hazırlayan yaratıcı bir Cv yazmanız 1-0 öne geçmenize vesile olacaktır.  

 

 

. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir