CV’yi Kimler Hazırlar?

Özgeçmiş’i kimler Hazırlar

CV, iş sahibi olmak isteyen kimselerin işverenlere kendini tanıtmaları ve anlatmaları için oluşturulan yazılı belgelerdir. CV, Curriculum Vitae kelimesinin kısaltması için kullanılır ve Türkçeye özgeçmiş olarak geçmiştir. CV içeriği bilgi, deneyim, tecrübe, eğitim bilgileri gibi daha pek çok farklı konuyu içermektedir. Görüşmeye çağırılıp çağırılmayacağınız CV’nin kalitesine bağlıdır.

CV hazırlarken özellikli olarak yer alması gerekenler:

  • Kişisel kimlik bilgileri
  • İletişim bilgileri
  • Eğitim durumu
  • Okul bilgileri
  • Deneyim ve tecrübeler
  • Referanslar

CV hazırlamak için herhangi bir özelliğe sahip olmaya gerek yoktur. İş başvurusu yapmak isteyen herkes  CV hazırlayabilir. Fakat hazırlanan CV’nin etkileyici olması için donanımlı olması gerekmektedir.

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır.

Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Hedef odaklı olmak son derece önemlidir. İlave bilgilerden kaçınılması gerekir. Kısa ve öz olmak CV hazırlamak için idealdir. Laf kalabalığına yer verilmemelidir. Yazım kuralları ve noktalama işaretlerine dikkat etmek gerekir. Bu sizin kişiliğiniz ve bilginiz hakkında ipucu niteliğindedir. Sayfa düzeni ve satır aralarına dikkat edilmelidir. CV’nin güzel görünmesi artı bir puan haline gelecektir. Pozisyona uygunluk ve beklentiler açıkça belirtilmelidir. Temiz ve düzenli görünmek oldukça önemlidir. Kişisel hayatınız ve çalışma hayatınız hakkında ipucu vererek sizlere yardımcı olacaktır. Dürüst olmak en önemli kriterlerden birisidir. Söyleyeceğiniz herhangi bir eksik ya da yanlış bilgi size olan güvenin azalmasına yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir