Erasmus’a Gidecek Öğrenciler Nasıl Cv Hazırlamalıdır?

Yurtdışına Gidecek Öğrenciler Nasıl Bir Cv Hazırlamalıdır?

 

    Erasmus nedir?

Erasmus, üniversite öğrencilerinin yurtdışına gidip, dil, spor ve kişisel gelişim olarak kendilerini geliştirdikleri bir değişim programıdır. Erasmus değişim programına girecek olan öğrenciler, ingilizce yeterlilik sınavını geçmelidirler.  İngilizce yeterlilik sınavını geçtikten sonra, gitmek istedikleri ülkeyi seçerler ve Erasmus süreci başlamış olur.  İstenilen belgeler toplanıp üniversitelere bildirilmesi gereklidir. Bunun için okulun erasmus koordinatörlüğüyle iletişime geçilmesi gereklidir.

Erasmus Özgeçmiş

 

    Erasmus için etkili  CV nasıl yazılır?

Eramus belgelerinden bir tanesi de özgeçmiştir. Erasmus‘a yazdığınız CV’de sadece kişisel bilgileriniz, okul değil, yaptığınız hobiler,gezdiğiniz yerler, sergiler, konferanslar, aldığınız ödüller veya aldığınız sertifakaları yazmanız mutlaka önemlidir. Erasmus; hiçbir şekilde sosyal olmayan birisiyle ilgilenmek istememektir. Çünkü; Erasmus bir öğrenci değişim programı olmakla beraber oraya sadece okumaya gitmezler. Sosyalleşip oranın kültürünü almakta önemlidir.
Eramus’da staj yapma imkanı da vardır. Hem okuyup hem de staj yapabilirsiniz.

 

Online olarak Erasmus CV’nizi oluşturabilirsiniz.
Bunun için güvenilir olan  Europass CV sitesi gelmektedir .

Europass CV’nin Neden Kullanmak İsteyeseniz ve Avantajları Nelerdir?

 • Europass tamamen ücretsizdir
 • Hangi konularda tecrübeli olduğunuzu CV’nize koyup açık bir şekilde gösterebilirsiniz. 
 • Avrupa geçerliliği olan bir Cv’niz olur 
 • İş tecrübeleriniz az olması önemli değil

     Erasmus için  Üniversite Seçimi

Yurtdışında staj ya da okumak artık o kadar zor bir şey. Teknolojinin hızlı bir şekilde  ivme alması,birçok değişimi de beraberinde getirmiştir. Eğitim konusunda değişim yaşanmaktadır. Yurtdışında eğitim almak günümüz şartlarında zor değildir. Erasmus gibi öğrenci değiştiren programlar sayesinde öğrenciler, staj ve yurtdışında eğitim alabilmektedir. 

Erasmus için gidilecek ülkeler; Çin, Güney Kore, İtalya, Fransa, Portekiz,İngiltere veya Avrupa Ülkelerin’den herhangi birine de gitseniz başvuru şartları hepsinde aynıdır. Belgelerinde mutlaka, diploma, not ortalaması ve yabancı dil belgeleriyle beraber referans mektupları olması gereklidir. Birçok üniversite Erasmus’a gidecek olan öğrencilerden bir önyazı ve Cv istemektedir.

 • Seçilen ülkenin başvuru tarihlerini öğrenmek 
 • -Hangi ülkeye gitmek istediğini bilmek
 • Seçtiğiniz ülkenin Erasmus programında hangi dili seçtiğini bilip onun sınavına girmek 
 • Gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde teslim etmek

Erasmus özgeçmiş hazırlama ipuçları
Erasmus özgeçmiş hazırlama ipuçları

     Erasmus’   CV Formatı nasıl olmalıdır

Bazı üniversitelerin Erasmus‘a gidecek olan öğrencilerden Cv istemektedirler. Cv’nizi özenli bir şekilde yazmanız, betimlemelerden kaçıp sade bir şekilde yazmanız lazımdır. Dilbilgisi ve noktalama işaretlerine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Üniversitelerin bazısı ise kendi sitelerinde online olarak başvuru yapmaktadır. Başvuruları kesinlikle eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve Cv’nizi yüklemeniz gerekmektedir.

Erasmus Nedir

 


 

Erasmus Cv’si Hazırlarken Nelere Özellikle Dikkat Edilmeli?

 

Erasmus hayali kuran binlerce öğrenciler; önyazıyla beraber, eğer bir iş deneyimi varsa onu yazmaları, katıldığı projeler, yarışmalar, yaptığı hobiler, etkinlikler ve katıldığı konferanslar aldığı sertifakaları mutlaka yazmalıdırlar. Girdiğiniz ingilizce sınavlarının ( TOEFL // ILETS ) sonuçlarını yazabilirsiniz. Eğer tasarım alanında eğitim alacaksanız bildiğiniz Photoshop, Corel Draw, Illustrator veya AutoCad gibi programları eklemeniz gerekmektedir.

Cv’nizde ve ön yazınızda mutlaka ve mutlaka sosyal olduğunuzu, yeni fikirlere açık olduğunuzu, yaratıcı olduğunuzu ve grup içinde çalışmaya yatkın olduğunuzu belirmeniz sizin faydanızadır.

 

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN CV HAZIRLAMA AŞAMALARI 

 

 • Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gereklidir.
 • Sade bir önyazı ve özgeçmiş yeterlidir. Sayfalarca önyazı ve Özgeçmiş okunmaz
 • Noktalama işaretlerine ve dilbilgisine özen gösterin
 • Yazı stili Arial ya da Time News olmalıdır
 • Yazı geneli 11-12 punto başlıklar ise 14-16 punto olmalıdır.
 • Yazı genelinin 12, başlıkların 16 ya da 18 punto olmasına,

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir