Etkili Sunum İçin Pırlanta Gibi Tavsiyeler

SUNUM HATALARI ve SUNUM İPUÇLARI

 

UZUN SUNUM YAPMAYIN 

Sunum hataları


Sunumların fazla uzun  olması hem anlatanı hem de dinleyicileri sıkmaktadır. Vakit nakit olduğunu bilin ve sunumları kısa tutun. Sunum, çok bilginin kısaltıp özümleyerek dinleyicilere aktarılmasıdır. Sunum yaparken en büyük yanlışlardan birisi olan sunumu uzun tutmak insanları bayar.

Kısa sunumlar 

Sunumu kısa tutun dediysek 2 dakika da biten sunumları demedik. İnsanlar sunum dinlerken bir şeyler öğrenmek isterler “Ne oldu şimdi, hiçbir şey anlamadım” insanlara dedirtmeyin. Sunumlarınız orta uzunlukta olsun

Kendinizi Tanıtın: 

Sunum hataları

Kısa bir şekilde kendinizi tanıtın, Cv’nizi dökmeyin sadece kısaca kendinizi tanıtın.

Etkili bir şekilde giyinin

Ekmek almaya gider gibi gitmeyin. Sunum yaparken bütün gözler üstünüzde olacaktır.

Göz teması:

Sunum yaparken, tek bir noktaya değil bütün dinleyicilere bakın. Dinleyicilerle, göz teması kurmanız çok önemlidir. Onları kendinize haliyle sunumunuza çekin. Kimse, göz teması edemeyen birisinin sunumunu dinlemek istemez.

Bakarak Okumayın: 

Sunum yaparken tüm yazıları bakarak okumayın. Bu konuya yetkin olmadığınız izlemini doğurur. Tabiki unuttuğunuz yerler olacaktır. Arada bir bakmanızda sıkıntı yoktur.

3-5 saniye kural 

Dinleyicilerin slaytları algılaması 3 ile 5 saniye olduğu araştırmalara göre belirlenmiştir.  3-5 saniye içerisinde dinleyiciler slaytları algılayıp okuyacak bir de sizi dinleyeceklerdir.  Fakat dinleyip sizi anlayamayacaklar Çünkü hem okuma hem de dinleme işi aynı anda olmamaktadır. Slayt sayfalarını çok tutmayın. 13 slayttan fazla slayt tutmamanız sizin için daha iyidir. Standart bir slayt algılanması için 3 saniyeyi gerektirir. Bu süre içerisinde izleyiciler slayttakileri okuyacak ve sizi dinlemeyecektir, nitekim ikisini aynı anda yapamazlar. Peki siz, size bakmalarını mı istiyorsunuz? Bunun için slayt sayısını çok tutmamanız, en fazla 10 slayt olacak şekilde yeniden düzenlemeniz gerekir.

 

Örnekler verin:

Yaptığınız sunumu dinleyicilerin daha iyi anlamaları için bol bol örnek verin. Bu örnekler günlük hayatımızda etkileyecek ve bildiğimiz örnekler olması daha iyidir. Herkesin bilmediği örneklerden kaçının

 

Slaytlarda Video kullanın:

Yazılar ve Resim veya fotoğraflar iyi hoş da peki ya videolar? Kısa videolar slaytınıza koymanız sizin için daha iyi olacaktır. Unutmayın hem görüntü hem de ses 2 kat daha etkilidir. Videoların süresi uzun olmasın

 

Kürsüden atlayın!

sunum tavsiye
sunum tavsiye

Kürsüsüne saklanan bir panda olmayın. Kürsüden çıkıp dinleyicilere karşı konuşun. Dinleyicilere kürsüden konuşmak bir resmiyete sebep olur bu da araştırmalara göre insanları sıkmaktadır.

Konuşma Hızınız ne yavaş ne hızlı olsun

Sunum yaparken çok hızlı konuşan birisi takip edemeyiz onu anlayamayız anlayamadığımız için sunumdan sıkılır ve üfleyip oflarız . Bir an önce sunumun bitmesini isteriz. O yüzden ne hızlı konuşun ne de çok yavaş konuşun. Kimse “Google Translate” gibi konuşan birisinin sunumunu dinlemek istemez.

Ses Tonu:

Sunum yaparken ses tonumuzu iyi ayarlamamız gereklidir. Yukarıdaki yazımızda hızlı ve yavaş konuşmamız gerektiğini söylemiştik. Şimdi ise doğru yerlerde vurgu ve tonlama yapmamız gereklidir. Düz monoton bir şekilde sunum yapan tonlama ve vurgulama yapmayan birisi dinlemek işkencedir.

Ekipmanlarınızı Önceden Kontrol edin 

Ekipmanlarınızı önceden kontrol edin. Ani bir şekilde sunumuzun yarım kaldığını düşünün. O yüzden sunum yapmadan 1 saat önce gelin ve ekipmanlarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu kontrol ettiğinizde sizin sunumuzun hayatını kurtaracaktır.

Görsellere Önem verin: 

Söz de uçar yazı da  ama görsel uçmaz. Yazılarınız akılda kalıcı olmaması gayet normaldir ama etkili bir görsel akılda kalıcıdır. Unutmayın yazılar az görseller çok olabilir. Görsel kullanmaktan çekinmeyin.

İnsanları Sunumunuza çekin : 

Dinleyicileri sunumunuzdan sıkılmış telefonlardan ilgilenmiş olabilir. Onları sunumunuza çekmeniz gereklidir. Dinleyicileri her zaman gözetleyin.  Dinlemeyen dinleyicileri sunumunuza çekebilirsiniz onlarla konuşup sunuma davet edebilirsiniz. Onların ilgisini çekecek konulardan konuşup rahatlatabilirsiniz.  Sunumunuza çektikten sonra sizi can kulağıyla dinleyeceklerdir.

Hikaye Anlatma Sanatını kullanın: 

Sunum yaparken hikaye anlatma sanatını kullanmayı öğrenin. Etkileyici bir hikaye her zaman dinlenir. Eğer ilgi çekici bir hikayeniz varsa anlatmaktan çekinmeyin. İlgi çekici bir hikaye hem dinleyicileri sizin söylediklerini kulak kabartacaklardır. Hikayede giriş gelişme ve sonuç bölümü önemlidir. Ayrıca eğer ilgi çekici bir anektodunuz var ise bunu söylemekten kaçınmayın anlatın.

Sunuma Çalışın

Evde sunuma kalabalığa anlatıyor gibi anlatın. Bunu 20 kere deneyin. Doğaçlamaları yapmamazlık etmeyin. Aklınıza o an gelen kelimeleri bir not alın. Sunuma önceden çalışmanız sizi rahatlatacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir