İş görüşmesine çağrıldınız? Peki nasıl giyinmeniz gerekli?

İş görüşmesine çağrıldınız? Peki nasıl giyinmeniz gerekli?

İnsanların kişiliğini önceden bilemediğimiz için genellikle dış görünüşüne bakarak yargılarız. İlk izlenimin önemli olduğunu ve 10-15 saniyede insanların kafasında bir irtibah bıraktığını biliyoruz.

Ayakkabıları kirli olan birisini genellikle pasaklı, tırnakları kirli olan birisini ise pis olarak beynimize kodluyoruz.

Peki, iş görüşmesine gittiğimizde iyi bir izlenim bırakmak için nasıl giyinmeliyiz?

İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir?

Rahatsız edici kıyafetlerden uzak durmalıyız. Kendimizi gayet iyi ifade edecek şekilde giyinmeliyiz. Ayakkabılarımız temiz ve saçlarımız yağlı görüntüden uzak pırıl pırıl görünmelidir.

Hani derler ya ” Jilet gibi olmuşsun” diye işte o şekil bir giyim önemlidir. Genel olarak iş görüşmesine gidilecekse manava ya da bakkala gider gibi değil,  daha titiz bir şekilde hazırlanıp gidilmelidir.

Erkekler İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmelidir?

Erkekler genelde takım elbise, kravat ve klasik ayakkabıları giyerek giderler. Kurumsal bir firmada çalışıyorsa genelde bu şekilde giyinilmesi gereklidir. Takım elbise giyilirken fazla renkli giysiler değil daha çok koyu renk giysiler tercih edilmelidir.

Örneğin; Siyah, lacivert koyu kahverengi, koyu gri renkleri tercih etmelidirler.

Gömlekler düz olmalı ve desenli olmamalıdır. Kravatlar ise; göze batmayan sade olmalıdır. Siyah bir takım elbise beyaz bir gömlek siyah çoraplar siyah ayakkabı siyah bir mendil son derece şık bir izlenim bırakır .
Renklerin bir uyumu vardır bu konuyu araştırın.

Giysilerinizi renk uyumuna göre giyin. Giysileriniz kırış kırış olmamalı ütülü bir şekilde olmalıdır. Bu konuda dikkat edin! Sabah erken kalkıp duşunuzu aldıktan sonra yemeğinizi bitirip dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Ağız kokusu yüzünden işe alınmayabilirsiniz.

Son olarak da şık bir saat ve kemer ile tamamlayabilirsiniz. İş görüşmesinde küpelerinizi ya da piercing gibi aksesuarları takmamanız kafidir. Dövmenizi de görünmeyecek bir şekilde olması daha iyidir çünkü iş görüşmesinde göz göze gelmekten çok dövmelerinize gözleri kayar.

Duş almadan deodorant sıkmadan iş görüşmesine gitmeyin.
Erkenden uyanarak, giyeceğiniz kıyafeti önceden aynanın karşısında deneyip görün!
Tırnaklarınız bakımlı olmalıdır
Parfüm kullanımı hiç sıkmamazlık yapmayın veya çok sıkmayın karşınızdaki insanı rahatsız eder.

Kadınlar İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmelidir?

Mağazalarda erkeklerden çok kadın kıyafetleri daha çoktur. İş hayatında da kadınlara yönelik kıyafet seçeneklere daha çoktur. Kadınlar iş görüşmesine giderken abartıdan ve fazla dekolteden kaçmalılar rüküşten ise uzak durması gereklidir. Kurumsal bir firmada iş başvuru yapmışsa şık ama ciddi bir kıyafet seçmelidir.

Genellikle pantolon ceket ya da etek ceket kombinesi yapılır.Genellikle siyah, nötr renkler kombine edilir.

Causal giyim ön planda olmalıdır.
Eğer takım şeklinde olacaksa bluz ya da gömlek uygun bir şekilde olmalı ve ütülü olmalıdır. Parlak ve cafcaflı renklerden kaçınılmalıdır. Kısa, dar vücut hatlarını son derece belli edecek kıyafetlerden uzak durmalıdırlar.

Topuklu ayakkabı giyilebilir ama topuklu ayakkabı fazla yüksek olmamalıdır. Yürüyüş bozukluğu ya da bir kazaya sebebiyet verebilir. Dediğimiz gibi abartıdan kaçınılması gereklidir.

Aksesuarlara gelecek olursak ise, sallanan küpelerden çok küçük küpeler idealdir. Saçlarınızı fönleyebilir at kuyruğu yada balık sırtı yapabilirsiniz. Saçlarınızı bir kınaya ya da düğüne gider gibi görünmemelidir. Keza makyajınız da o şekilde olmamalıdır.

Makyaj yaparken boya kutusuna düşmekten çok daha sade olmalıdır. Duşunuzu alarak hafif bir parfüm sıkmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir