İş hayatımın İlk günleri

İş hayatımın ilk günleri

 

İş hayatınızın neredeyse tamamını hiç hatırlamayacaksınız, yıllar su gibi akıp gidecek fakat işe girdiğiniz ilk günü asla unutmayacaksınız. Tanımadığınız yüzlerce insan, orada oraya neden koşturduğunu anlamadığınız telaşlı yüzler ve ortama tamamen yabancı siz. İlk günler aslında sonraki hayatınız için çok önemlidir. O günlerde tanışacağınız bir insan belki de yıllar içerisinde dostunuz olacak veya yine ilk tanıştığınız insanlar rekabet dolayısı ile baş düşmanınız olacak. Maalesef iş hayatında da böyle durumlar yaşanmakta, biz tecrübelerimiz ve bilgi birikimimiz ile bugün sizlere iş hayatının ilk günleri ne yapılır, nasıl davranılması gerekir onları aktarmaya çalışacağız.

Güler yüz

Güler yüz her alanda olduğu gibi işin ilk günü de çok önemlidir. Cıvık bir sırıtmadan bahsetmiyoruz, tebessüm eden bir yüz ifadesi yeterlidir. Bu sayede insanlar size daha rahat yaklaşırlar ve onlar size yaklaştıkça siz de ortama daha çabuk ısınırsınız. İlk günlerde en önemli şey üzerinizdeki gerginliği bir an önce atmanızdır.

Giyim

İş hayatının ilk günlerinde şunu her zaman akılda tutmak gerekiyor, iş yerindeki hiç kimse sizi tanımıyor. O sebeple onlar üzerinde bırakacağınız ilk intiba çok önemlidir, bunu da kimse sizi tanımadığı için ancak giyiminiz ile sağlayabilirsiniz. İlk günlerde daha çok klasik çizgiler tercih edilmeli ve abartılı giyimler ile karşı tarafta ön yargı oluşturulmamalıdır. Çoğu iş için takım elbise iş hayatının ilk günleri için doğru bir tercih olacaktır.

Çalışmalardan uzak durmayın

Ofis ortamındaki işleri sorgulayın, ilgili ve öğrenmeye aç gözükmeniz iş arkadaşlarınızı memnun edecektir. Ekip ile yapılan işler varsa ekibe dahil olmaya, bir iki cümle de söylemeye gayret gösterin. Merak etmeyin kimse bu durumu yadırgamaz aksine herkese girişimci olduğunuz imajını verebilirsiniz.

Soru sorun

Soru sormaktan çekinmeyin, soru sorduğunuz kişilerde bu şirkette ilk günlerini geçirdiler, onlar da soru sordular. Sorularınızı sorduğunuz kişiler bundan rahatsız olduklarını belirtmedikleri müddetçe dilediğiniz kadar soru sorun, şirket hakkında ne kadar çok bilgi alırsanız o kadar iyi. Hatta tam soru sorulacak zamanlar bu zamanlardır, 6 ay sonra sormanız garip bile kaçabilir.

Dedikoduya hayır

Asla ilk günden hatta mümkünse tüm iş hayatınız boyunca dedikodunun en ufağını dahi yapmayın. Hele ki ilk günler kötü niyetli veya şaka yapma niyetinde olan iş arkadaşlarınız sizi tuzağa düşürerek belki de çok iyi anlaşma ihtimaliniz olan insanlar ile aranızı bozabilirler. Başarılı bir kariyer düşünen her çalışan dedikodunun yanından dahi geçmemelidir, yarın bir gün yönetici olma ihtimaliniz olduğunu hiç unutmayın.

Dakiklik

İş hayatının ilk günlerinde yapılacak en büyük hata işe geç gitmektir, tam saatinden 30 dakika önce orada olmaya çalışın. Fazla vaktiniz kalırsa iş yerinizi ve çevresini gezerek gözlem yapabilirsiniz. Özellikle ekip çalışmaları ve toplantılara asla geç kalmayın.

Evet iş hayatının ilk günleri oldukça zordur fakat geçmişe baktığınız zaman harika anılar olarak siz de kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir