İş Verenler CV’leri Nasıl Değerlendirir?

İş Verenler CV’leri Nasıl Değerlendirir?

CV’ler iş başvurusu yapak için hazırlanan ve kişisel bilgilerin bulunduğu yazılı metinlerdir. CV’nin kalitesi ile iş başvurusuna çağrılmanız doğru orantılı olarak ilerlemektedir.  CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekler, CV’leri inceleyen kişinin beklentilerine uygun olmasıyla ilgilidir. Bu kıstaslar işverenler tarafından değişiklik gösterirken, genellikle okul, diploma ve kariyer başarıları işverenleri etkilemektedir. Peki, işverenler

CV’leri incelerken nelere dikkat ederler?

  • İşe alım uzmanları tarafından CV’ler değerlendirirken, ilk olarak görselliğe önem vermektedir. Etkileyici bir fotoğraf ve düzenli bir dosya bir sıfır önde olmanız garantidir. Netliği düşük fotoğraflar ve özensiz belgeler direkt olarak elenmektedirler.
  • İkinci olarak ise iletişim bilgilerini şüpheye yer bırakmadan açıkça belirtmek gerekir. Sizlere ulaşmak isteyen uzmanlar rahatlıkla iletişim bilgilerinizi ellerinde bulundurmalılar.
  • Cv’nizde yer almasa bile sosyal medya hesaplarınız oldukça önem taşımaktadır. Sosyal medya hesaplarınız mutlaka kontrol edilmekte ve herhangi bir aksi durumla karşılaşması halinde görüşmeniz iptal edilmektedir.
  • CV’nizi yazış şekliniz ve imla kurallarına uygunluğu son derece önemlidir. İmla kurallarında oluşabilecek herhangi bir hata eksi yönde bir izlenim sergilemenize sebep olacaktır.
  • Abartı ve süslü terimlerden uzak durarak kısa ve öz bir CV hazırlamanız değerlendiren açısından daha olumlu değerlendirilir.
  • Eğitim bilgileri yalan veya yanlışlığı bulunmadan olduğu gibi aktarılmalıdır. Aksi durumun tespitinde başınızın belaya girmesi kaçınılmazdır.

CV hazırlarken bu ve bunun gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekir. CV’lerin değerlendirilmesi son derece emek isteyen bir iştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir