İşe başlarken istenilen evraklar

Aylarca iş aradınız ve sonunda aradığınız işe kavuştunuz. Artık kariyerinizin ilk basamağına çıkmak üzeresiniz fakat bundan önce halletmeniz gereken bir takım formalite nispeten sıkıcı işler var. Her iş yeri resmi işlemlerini tamamlamak için standart işe başlarken istenen evraklar listesi verecektir. Bu listeyi kısa zamanda tamamlayarak, işe başlama sürecinizi kısaltabilirsiniz. İşe başlarken istenen evraklar her başvurudaki zarari ve sektöre göre değişen opsiyonel evraklar olarak ikiye ayrılırlar. Yazımızda öncelikle zaruri olan evraklardan başlayarak, istenebilecek tüm evrakları kısaca açıklayalım.

 

Nüfus Kimliği

 

Her iş veren, yapılan iş başvurusu için TC kimliğinizi talep eder. Fotokopisi onlar için yeterlidir fakat orijinal kimliğinizin de yanınızda olmasında fayda var, fotokopiyi kendileri de almak isteyebilirler.

 

İkametgah

 

Mahallenizin muhtarından, ilçenizdeki nüfus müdürlüklerinden veya yeni bir hizmet olan e-devlet ikametgah hizmetlerinden kolayca alabileceğiniz ikametgahı iletmeniz yeterlidir.

 

Sağlık Belgesi, AGİ Formu

 

Herhangi bir devlet hastanesinden veya özel hasteneden alabilirsiniz. Girişte iş başvurusu için sağlık raporu istediğinizi belirtirseniz sizi yönlendireceklerdir. İş veren ek olarak bazı tahlil raporları da isteyebilir.

 

Sabıka Kaydı

sabıka kaydı

İlçenizdeki adalet sarayından veya e-devletten 5 dakikada çıkarabileceğiniz bir evraktır. İş verene hiçbir sabıkanızın olmadığını kanıtlar.

 

Sürücü Belgesi

İşinizin bir bölümünde saha çalışmaları için araç sürmeniz gerekiyorsa, sürülecek aracın sınıfında ehliyet sahibi olmanız ve aynı zamanda aracı aktif bir şekilde kullanabiliyor olmanız beklenecektir.

 

E-devlet SGK dökümü

 

Daha önce çalıştığınız yerleri ve ödenen primleri gösteren dökümü e-devlet üzerinden saniyeler içerisinde yazdırabilirsiniz.

 

Son bordronuz

 

Yeni iş yeriniz vergi matrahı girişi için son çalıştığınız iş yerindeki son ay bordronuzu isteyecektir.

 

Daha önceki başarılarınızı gösteren sertifikalar

 

İş veren bu belgeleri talep etmez fakat kariyer sürecinizde belgelerin katkıları olacaktır. Özellikle sertifikalar ve yabancı dilinizin seviyesini gösteren başarı belgelerini hazırlayıp teslim etmenizi tavsiye ediyoruz. Yabancı dil seviyesi ve bilinen yabancı dil adedi birçok banka, medya şirketi ve diğer kurumsal firmalarda maaşınızı %50’ye kadar artıracak ek ödemeler anlamına gelmektedir. Bu da aslında üniversite hayatı süresinde yabancı dil eğitimi almanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir göstergedir diyebiliriz.

 

 

 

Diplomalarınız

 

Lise, üniversite diplomalarınızı başvurduğunuz firma talep edecektir. Varsa yüksek lisans ve doktora belgelerinizi de getirmeniz gerekir. Özellikle kurumsal firmalarda lisans üzerinde elde edilmiş diplomaların maaş üzerinde olumlu etkisi olacaktır. İşe başladıktan sonra belli bir tecrübe edindikten ve yöneticileriniz tarafından fark edildikten sonra yüksek eğitimlerin terfi açısından da çok faydalı olduğu bilinmektedir.

 

Tüm gerekli evrakları düzgün bir dosya ile düzene sokarak insan kaynaklarına teslim etmelisiniz.

 

Yukarıdaki evrakların tamamı standart süreçler için geçerlidir. Farklı sektörlerdeki firmalarda süreç farklı işleyebilir. Devlet kurumları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve yabancı ülke merkezli kurumlar daha fazla evrak isteyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir