İşimi Sevmiyorum-İşini Sevmeyen kişilerin zorlukları

Bugün üniversiteden yeni mezun olan gençler, ülkedeki işsizlik oranı sebebiyle iş bulmanın çok büyük bir nimet olduğunu düşünüyorlar, aslında çok da haksız sayılmazlar. Her 5 gençten 1 tanesi işsiz kalıyorken, iş bulmanın kolay olduğunu hiç kimse söyleyemez.

Para getiriyor diye çalışmak

Bugün ülkemizde ve dünyadaki bir çok kişi aslında aşık olduğu işi değil sadece para getirdiği için yaptığı iş ile hayatını idame ettiriyor. Yanlış eğitim sistemi, devletin ve özel sektörün işe alım süreçlerinde liyakattan ziyade referansları dikkate alması yanlış insanların yanlış yerlerde çalışmasına sebep oluyor. Bu sadece bir gencin istediği işte çalışamıyor olmasından ziyade aslında çok büyük bir makro sorundur. Bu sorun orta vadede çalışanların verimini düşüreceği için ülke ekonomisinin büyümesinin de önüne set çekecektir. Rakamsal olarak büyüme gerçekleşse dahi üretim ve inovasyon rakamları sınırlı kalacaktır.

Bir işin daha ileriye götürülebilmesi için o işin, o işi seven ve aşkla işini yapan bir insan tarafından yerine getiriliyor olması gerekir. İşini sevmeyerek yapan, sadece ay sonunda belli bir miktar hesabına para yatsın diye işe giden bir insandan çok farklı yollar açması veya işinde çığır açmasını bekleyemeyiz.

Örneğin bir insan sadece devlet memurluğu maaşı ve olanakları için öğretmenlik yapıyorsa o öğretmenin çok iyi öğrenciler yetiştirmesini beklemek hayal kurmaktan öteye gidemeyecektir. İnsan sevdiği işe her sabah farklı bir motivasyon ve yaratıcılık ile gider, doğal olarak bu da onun verimliliğini en üst seviyeye çıkarır.

Sevilmeyen işte çalışmak ve zararları

Sevmediğiniz bir işte çalışmanız durumunda olumsuz yönde etkileneceğiniz bazı durumlar vardır. Bunlar;

Sabahları mutsuz uyanmak. Yapılan araştırmalara göre sevmediği işte çalışan herkes sabahları mutsuz uyanıyor.

İhtimalleri yok etmek. Sevmediğiniz işte çalıştığınız her gün, seveceğiniz bir işte çalışma ihtimalini de yok ediyor olabilirsiniz. Halbuki o an iş arıyor olsanız, hayallerinizdeki işe başvurma ihtimaliniz olacak, belki de çok daha mutlu olacaksınız.

Körelmek. Sevilmeyen bir iş aynı zamanda yeteneklerinizi de gösteremediğiniz bir iş manasına gelir. Hiç ilginiz olmayan bir sektörde kazanacağınız tecrübe size bir şey katmaz, tam aksine o sevmediğiniz işi yapmanız için size daha çok sebep verir. Gerçek yetenekleriniz ise gün geçtikçe körelir, yaşınız ilerledikçe hayallerinize ulaşma şansınız biraz daha azalır.

Kariyer şansınız düşük olur. O işi sevmediğiniz veya o iş için yaratılmadığınızı yöneticileriniz de tecrübeleri ile görecek ve sizi mevcut pozisyonunuzda bırakacaktır. İnsan sevdiği işte aşkla ve yılmadan çalışır, o sayede kariyer merdivenlerini tırmanız. Sevilmeyen işe ise bir şey katılamadığı için olduğunuz yerde sayarsınız ve orta yaşlarda durum çok daha sıkıcı bir hal alabilir.

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına üniversite mezunlarımıza hızlı karar almamayı tavsiye ediyor, iş seçiminizin hayatının tamamını etkileyeceğini bilerek kariyerlerini iyi planlamalarını rica ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir