Kariyer Yaparken Yükselmek mi İstiyorsunuz. İşte Püf Noktaları

Kariyer Yaparken Hızlı Bir Şekilde Yükselmek İçin İpuçları

 

 

Hayatta bir insanın çalışacağı maksimum iş sayısı aşağı yukarı bellidir. Yaşların ne kadar hızlı geçtiğini ve verimli çağların sınırlı olduğunu düşünürsek bu sayının çok da yüksek olmadığını görebilmek mümkün. O sebeple iyi yapılmamış bir kariyer planlaması insanı 40-50’li yaşlarda yani verimin düşmeye başladığı senelerde ortada bırakabilir. Fakat iyi bir kariyer planlaması ile o yaşlarda yönetici veya lider pozisyonlarda olabilir, rahat yaşayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çabanız ve tercihlerinize göre şekillenecek bir durumdur. Peki iyi bir kariyer yapmanın püf noktaları nelerdir? Hangi yolları izlemeliyiz? Bugün okurlarımıza bu püf noktalardan bahsedeceğiz

Kariyer planlaması

İyi bir kariyer yapmanın püf noktaları kendini keşfetmek ve girişimci olmaktır. Yok yok öyle kişisel gelişim kitaplarındaki kendinizi keşfedin geyiğini yapmıyoruz, burada yapılacak keşif yetenekleriniz üzerinde olacaktır. Aldığınız eğitim, kişisel çabalar sonucunda siz de kalan yetenekler doğru kariyer planlaması yapmak adına çok önemlidir. Örneğin Rusça dilini çok az biliyorsanız, ilan sitelerinde Rusça biliyorum seçeneğini seçemezsiniz. Gerçekten iyi olduğunuz, iş verene verim sağlayacağınız yetenekleriniz nelerdir? İşte her şeyden önce bu yeteneklerin farkında olmanız gerekiyor

Girişimci olmak

Her iş veren karşısında enerji dolu bir çalışan görmek ister. Sessiz, sakin, işini yavaş yapan bir çalışan yine işlerine yarayabilir fakat pozisyonunu değiştirmeye gerek görmezler. İş veren kendi olmadığında bile arkasında ona güven sağlayacak, şirketi kendi şirketiymiş gibi idare edecek yöneticiler ister. Şirket içinden seçeceği yöneticileri ve liderleri de bu yöndeki çalışanlardan seçecektir.

İşte ısrarcı olmamak

İşinizi sevmenize rağmen çalıştığınız şirket size kariyer yapma fırsatı vermiyorsa şirkette ısrarcı olmak size hem para hem zaman kaybettirir. Bazı şirketler özellikle kurumsal olmayanlar size çok değer verdiklerini söyleseler bile enflasyon zammı hariç zam yapmaz ve sizi de terfi ettirmezler. Siz ise işe değer kattığınızı düşünüyor ve bunun hakkınız olduğunu iddia ediyorsanız mevcut şirketinizden anlaşmalı bir şekilde ayrılmalı ve yeni sulara yelken açmalısınız.

Doğru şirketi bulmak

İyi bir kariyer yapmanın püf noktaları arasındaki en önemli aşama budur. Siz muhteşem bir yetenek dahi olsanız kötü şirket seçmeniz durumunda iyi bir kariyer yapmanız imkansızdır. Örnek vermek gerekirse iyi bir yazılımcı kendi memleketindeki küçük bir şirkette kariyer yapmaya çalışırsa bir noktadan sonra tıkanacaktır, bu konuda şirketin de yapabileceği şeyler sınırlıdır. Burada yazılımcının bunun çok önceden farkında olması ve kariyerini daha büyük şehirlerde, yazılım merkezlerinde tasarlaması gerekir. Aynı yazılımcı İstanbul’daki yazılım merkezlerinde çok daha uzun kariyer şartları ve daha iyi gelir elde etme şansı bulacaktır.

Özetlemek gerekirse doğru kişilerin, doğru yerlerde ve doğru zamanlarda olması o kişilere iyi bir kariyer yapma fırsatı sunar. Kariyer planınıza vakit ayırın, sınırlarınızı esnek dahi olsalar net bir şekilde çizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir