Kısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Kısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş yazarken; eğitim durumunuzu, deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi
yazmanız gerekmektedir. Şirketler Cv’sine baktığı kişilerin, belli bir amacı olduğunu ve bu amaç üzerinde ilerlemesini ister. Özgeçmişinizi yazarken
kurumdan neler istediğinizi ve hedeflerinizi İMLÂ kurallarına uygun bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Özgeçmişiniz düzenli olmalıdır. Kargacık burgacık bir özgeçmişe İnsan Kaynakları bakmaz. Unutmamalısınız ki, İnsan Kaynaklarına binlerce özgeçmiş yollanıyor ve bunlardan sadece birisini işe alacaklar.

Kısa Özgeçmiş Yazarken Nelere Dİkkat Edilir?

kısa özgeçmiş

-Kısa bir özgeçmiş yazarken mutlaka kronolojik olarak sıralamanız
sizin yararınızadır. Öncelikle ad-soyad, doğum tarihiniz, adresiniz, iletişim bilgilerinizi gibi bilgiler ilk sırada olmalıdır. Ardından kronolojik sırayla, eğitim bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi yazmanız gerekir. Eğer işten ayrılmışsanız neden ayrıldığınızı belirtmenizde fayda vardır. Sonra aldığınız kursları sertifakaları, bildiğiniz bilgisayar programlarını yazmanız lazım. Bunları kronolokij sırayla yazacaksınız.
En sonunda ise referans eklenmeli ve küçük birkaç cümleyle “Neden beni almalısınız ve neden ben bu işi istiyorum” sorusuna cevap vermelisiniz
-Yazı Puntoların boyutları 11 veya 12 punto olmalıdır.
-Yazı stili fontları Comic Sans değil, Arial, Times veya Calibri gibi fontlar tercih edilmelidir. Bu fontlar tüm dünyada tanınan fontlardır.
-Kısa Özgeçmişinizde mutlaka vekisalık fotoğrafınız bulunması gerekmektedir. Özgeçmişinde, fotoğrafınız bulunması daha iyi bir etki bırakır.
-Kısa özgeçmişin faydaları, 1 sayfa bile sürmemesi, hızlı hızlı okunması sizin için artı bir avantajdır. Uzun uzun cv yazıp, işe alacak olan insan kaynaklarını sıkmaktansa hızlı bir şekilde özgeçmişe bakılan bir cv atılması daha uygundur. Sayfalarca süren bir Cv’ye bakmak istemeyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir