Kurumsal Şirketler İşe Nasıl Alırlar

Kurumsal şirketlerde işe alım süreci çok sistematik işler. Bunun sebebi ise böyle şirketler uzun vadede büyüyebilmek için kaliteli istihdam yapmak zorunda olduklarını bilirler. Buna dayanarak da işe alım süreçlerini insan kaynakları çalışanlarının keyfiyetlerine veya kişisel bilgilerine bırakmazlar. Bu süreçler bazı sınırlar içerisinde, otomatik işleyen bir yapıdır. İşe başvuran herkes belli aşamalardan geçerek farklı departmanların testlerine tabi tutulurlar. Sadece insan kaynakları çalışanlarının değil aynı zamanda işe yeni başlayacak kişinin departman müdürleri, onlarında üzerindeki mevkiler işe alım sürecine dahil olabilir.

Kurumsal şirketlerin hedefi her zaman en iyi adayları belirlemektir, o yüzden iyi bir hazırlık yaparsanız ve kendinize, yeteneklerinize güveniyorsanız hayal ettiğiniz kurumsal hayata çok uzak değilsiniz demektir.

İşe başvuru süreci

Kurumsal şirketler sektörüne bağlı olarak zaman zaman değişse de genel olarak büyük ilan sitelerinden veya kendi sitelerinin ik bölümünden iş ilanı açarlar. Bu ilana başvurmadan önce kusursuz bir CV hazırlamanız gerekecektir. Özgeçmiş nasıl hazırlanır, püf noktaları nelerdir gibi konulara değinen makalelerimizi sitemizde bulabilirsiniz.

Tüm başvurularınız için aynı özgeçmişi kullanmamaya özen gösterin. Başvurmaya karar verdiğiniz şirketin ne istediğine çok dikkat edin, madde madde yazılan talepleri defalarca okuyun ve özgeçmişinizi ona göre hazırlayın. Eğer taleplerinizi karşılayacak bir personel olduğunuzu düşünürlerse kesinlikle sizlerle görüşmek isteyeceklerdir. Kurumsal şirketlerin işe alım departmanlarında keyfi uygulamalar çok az görülür, o sebeple uygun CV’ye her daim dönüş yaparlar.

Mülakat süreci

Kurumsal şirketlerin çalışan adaylarını en çok zorladıkları aşama budur. Özgeçmişini ve başvurusunu olumlu bulan şirket sizi bir mülakatlar zincirine sokar. Bu mülakatlarda branşınıza göre test süreçleri başlar. İş ile alakalı bir sorunu çözmeniz isteniz, bu sorun genelde çok karmaşık ve çözemeyeceğiniz şekilde tasarlanır. Şirket zorlu süreçlerde sizin nasıl davranacağınızı ve sorunlara karşı ne gibi çözümler üretebileceğinizi bilmek ister. Kısaca orada sorunu çözmenizden ziyade sorunlar karşısındaki tavrınıza bakarak tecrübenizi ve iş bilginizi ölçerler.

Kurumsal şirketlerin bir çoğunda mülakatlar en az 3 kere, 3 farklı günde yapılır. Kimi zaman bu mülakatları farklı departmanlar yapar. İlk mülakatı teknik birimler yaparken, son mülakatı ise insan kaynakları yapar. Bu mülakatta sizin istekleriniz, maaş beklentiniz ve son olarak şirketin sizden beklentileri net olarak görüşülür ve şartlar uygun olduğu takdirde iki taraf resmi olarak anlaşmış olur.

Kurumsal şirketlerde işe başlama süreci

Kurumsal şirketlerin en cazip yanı çalışanlar arasında maaş uçurumu olmaması ve her şeyin şeffaf olmasıdır. Yeni başlayan çalışanlara hemen özlük hakları verilir ve senelik izin gibi hakları da küçük şirketlere nazaran bir lütufmuş gibi görülmez. Hayatınızı maaşlı bir işle idame ettirmeyi düşünüyorsanız iş başvurularınızda acele etmemeli ve kurumsal bir şirket ile kariyerinize başlamanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir