Nasıl İş Aranmalı?

Tabiatımız gereği hepimiz bir şey yapmak, yaşamımızı devam ettirmek adına bir meşguliyet edinmek zorundayız. Bunun edinilememiş hali olan işsizlik, insan psikolojisini kötü etkileyen ve kimi zaman da yanlış kararlar alınmasına sebep veren istenmeyen bir durumdur. İşsizliğin verdiği mutsuzluk sebebiyle bir çok kişi hızlı iş bulma amacı ile yanlış işlere girmekte ve bunun sonunda hem kendi hem de çalışmaya başladığı işletme bir çok açıdan mağdur olmaktadır. Bir süre sonra çalışan kişinin ya performansı düşmekte ya da daha fazla o işe katlanmadan istifa etmektedir.

Aslında kötü iş yoktur, sadece size uygun olmayan iş vardır diyebiliriz. Bu yüzden bugünkü yazımızda iş ararken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında, iş arayan veya işini değiştirmek isteyen okurlarımıza naçizane tavsiyelerde bulunacağız.

 

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz?

İş ararken doğru adımları izlemek, sektörünüz ile alakalı kanalları takip etmek kısa zamanda iş sahibi olmanızı sağlayabilir. Öncelikle hangi sektör olursa olsun sakin olmanız gerekiyor, gelecek kaygısının getirdiği tedirginlik ile bir an önce iş bulmalıyım psikolojisine girmeniz sizi yukarıda bahsettiğimiz duruma düşürecektir. Doğru işi bulmanın 2 hatta 3 ay bile süreceğini unutmayalım, bu çok daha kısa sürebilir fakat tamamen zamanlama meselesi olduğu için beklemeniz gereken durumlarda da beklemelisiniz. Bu aşamada bekleyeceğiz 3 ay gibi kısa bir süre, belki de tüm iş hayatınız boyunca mutlu bir şekilde çalışacağınız işletmenin kapılarını size açacak.

Özetle özgüvenimizi ayakta tutuyor ve doğru işin bizi bir yerlerde beklediğine inanıyoruz. Bu boşluktan istifade ederek yapmak istediklerinizi yapabilir veya kişisel gelişiminize katkıda bulunacak eğitimleri alabilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız sektörünüz ile alakalı makalelere, yayınlara bir göz atabilirsiniz.

iş arama

Doğru işi nereden bulabilirim?

Aslında klasik bir cevap olacak fakat bunun cevabı sizde. Sektörünüz ile alakalı gelişmiş web siteleri bulunuyorsa önceliği oraya verebilirsiniz, bunun yanı sıra tüm kariyer sitelerinde kesinlikle iyi hazırlanmış bir öz geçmişiniz ve profiliniz olmalı. Çok düzgün vesikalık resim, sizi tam manası ile aktaran ve hazırlarken elinizi korkak alıştırmadığınız bir cv elinizin altında durmalı.

10

Bu sitelerde başvuru yaparken, önünüze gelen her ilana başvuru yapmayın. İş yerinin ikamet ettiğiniz yere yakınlığı, talepleriniz ile sizin verebilecekleriniz arasındaki uyum, firmanın kurumsal yapısı ve çalışanına verdiği değer gibi etkenlere çok dikkat ediniz. Unutmayın siz değerlisiniz ve sizin değerinizi bilecek bir firmaya girerek iki taraflı faydalı olmanın peşindesiniz. Size değer vermeyecek bir firmaya ne kadar katkınız olabilir ki? Öyle bir firmada mutlu son veya mutlu bir iş söz konusu olamaz.

Maaş konusu bu aşamada düşünmemeniz gereken bir konudur. İkili görüşmelerde kendinizi karşı tarafa iyi anlattığınız ve yeteneklerinizi gösterdiğiniz durumlarda maaş konusu görüşülmeye başlanabilir. Asla limitlerinizi düşürmeyin, her zaman rahat yaşayabileceğiniz rakamların peşinde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir